Kategoriler
Fotoğraf Hikaye Seyahat

Keltepe Zirvesi

Arkadaşlarım, Ömer ve Hasan ile birlikte Karabük, Yenice Ormanları arasında keyifli bir kampın ardından Keltepe Zirvesine ulaşmanın bol fotoğraflı hikayesi…

“Yenice, Karabük; Coğrafi yapısı gereği çok engebeli araziye ve çok yoğun ormanlık alanlara sahiptir. İlçe merkezinin ortasından filyos nehri ve incedere çayı geçmektedir. Ormanlarında standartların çok üzerinde boy ve çapa ulaşmış anıt ağaçlar ve çok miktarda ağaç türü bulunmaktadır. Ayrıca “orman denizi“ denilen içinde hiçbir yerleşim yeri olmayan kesintisiz ormanlara sahiptir.” (Wiki)

İşte tam bu bilgiyi okuduğumuzda, “hadi yola çıkıyoruz” dedik ve düştük yollara… Kadıköy’den çıktık yola. Sapanca taraflarında tekerimiz patladı. Minik bir vaka! 3-4 saat yollarda mahsur kaldık ama sabah 09:00’a doğru Kaya Bungalov Evleri’nde o efsane köy kahvaltısına kavuştuğumuzda, bütün yorgunluğumuz gitti! Acayip sıcak insanlar ve harika manzarası var. Burayı bir yere not alın. (Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.) 1-2 saat kahvaltı ve manzara ile oyalandıktan sonra kamp alanımız “Keltepe Eğriova” Göletine geldik..

– Hayal Edin –

Mangal malzemeleri, çantaları ve çadırları alıp göl kenarına kamp alanı kurduk. Hemen başladık, “- Burada ayı var mıdır?” demeye! Bi dur! dimi 🙂 (İç ses: Gelmez heralde dimi? Dimi?) Neyse hemen ateş yaktık, akşam yemeğine koyulduk… Zirvelerin adamı Hasan abimiz mangalı bi güzel yaktı. O biçim köfteler, tavuklar ile bir güzel ateş etrafında oturmalı mangal keyfi yapmaya başladık.. Yemeği yedikten sonra boş durmadık… Horon vurduk!, Şarkı söyledik, mantar yaptık, çay içtik ve şuan aklıma gelmeyen komiklikler, şakalarla hava kararana kadar güzel vakit geçirdik. Gece kamp alanımız, yıldızlar ve Ay’ında çıkması ile inanılmaz oldu! Şöyle; Hayal edin, “göl kenarındasın… ay ışığı göl’e vuruyor, karşında inanılmaz bir tablo! Telefonlar çekmiyor.. (bırak, seni merak etsinler!) ateş başında dostlarınla berabersin… Kafan rahat, doğayı yaşıyorsun!” Oh mis! (tamam ayı filan çıkabilir ama bu deneyimi kesinlikle yaşamalısın.)

Ve o kadar goy goy’dan sonra uyuma vakti…. Yarın zorlu yürüyüş var!

Bu uyku tulumu ne güzel bir icattır arkadaş, tişört ile yat üşümüyorsun! 🙂

“Çok konforlu” ilk gecenin ardından (evet konforlu), zirve gününe merhaba! 🙂 Unutmadan,

“Sabah çadırın fermuarını açıp doğa ve göl manzarası ile uyanmak kesinlikle tarif edilemez bir güzellik! ” Özlemişiz be yeşilliği… (Bkz: Yeşil Fotoğraf.)

(İç sesini duyar gibiyim; yeter çok övdün, gideceğiz tamam!)

Kahvaltımızı yaptıktan sonra başladık hazırlıklara. Yanımıza aldığımız malzemeler ile (Yağmurluk, Yedek T-Shirt, Su, Muz, Çikolata, Güneş Gözlüğü vb.) koyulduk yola… Çok yorulacağımızın farkındaydık ama gerçekten o zirveye tırmanmak farklı kafa…

Ve tırmanış…..

Yaklaşık 4 saatlik orta-zor seviyesi olan parkuru tırmandık ve Keltepe Zirvesi’ne ulaşmayı başardık!

TAVSIYELER

– Mutlaka trekking ayakkabısı alın! Baya önemli…

– Çantaya; Yağmurluk, Şapka, Gözlük, Güneş Kremi, Işık, Muz ve Çikolata atın.

– “İçlik” gerçekten can kurtarır! 🙂

– Telefon çekmiyor o yüzden Powerbank’e gerek yok! 🙂

– Mayıs/Haziran ayrılarında gitmeniz güzel olur.

– Turla 2 gün harcamanız ortalama 500 TL filan olur.

– Kara yolu ile 6/7 saatte oradasınız!

– Toplaşın gidin, çok kişi eğlenceli oluyor.

– Bir adet Hasan abi 🙂

i love decathlon <3

teşekkürler bukla tur!

daha yeni başlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir