Kategoriler
Hikaye Fotoğraf Seyahat

Nefes Kesen Şehir

Dünyanın yeni 7 harikasından biri, Petra! Kim, neden yapmış? Gecesinin inanılmazlığı… Bu kadar büyük bir kanyonda nefes kesici fotoğraflar ile minik bir gezintiye hazır mısınız?

NEDEN PETRA?

PETRA, DÜNYA’NIN YENİ 7 HARİKASI’NDAN BİR TANESİ.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası, İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı tarafından cep telefonu ve internet aracılığıyla yapılan bir oylama sonucunda, Dünyanın Yedi Harikası’na alternatif olarak seçilmiş ve 7 Temmuz 2007 tarihinde açıklanmış.

(Kaynak, Wikipedia)

PETRA’YI KİM VE NEDEN YAPMIŞ?

Dünyanın en gizemli kentlerinden Petra, tarih ırmağının hırçın dalgaları arasında kaybolup gitmeden önce, Nebati Krallığının başkentiydi. Sıra dışı bir halk olan Nebatiler, köken olarak göçebe kabilelerdi. Buraya Arap yarımadasından geldiler, ticaret yollarını kontrol etmeleriyle tanındırlar. MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında burada muhteşem bir kent kurdular ve onu geniş̧ bir ticaret krallığının merkezi yaptılar.

Nebatiler burada batıda Romalılar ve Helenistik dönem Yunanlılarıyla ve doğuda Perslerle ticaret yapıyordu.

Nebatilerin şöhreti, dönemlerinde dünyanın en zenginleri olmasından geliyor.

Bir kanyonda gizlenmiş̧ Petra kentin duvarları arasında dolaşırken ona hayran kalmamak mümkün değil…

EL-KHAZNA – HAZİNE

Dar ve muhteşem bir kanyonun arasındaki uzun yürüyüş sonunda Al-Khazna’ ye varıyoruz. O kadar büyüleyici bir yapı ki insan gözünü alamıyor. Yüzyıllar önce ince ince işlenerek yapılan bu eser insanı büyülüyor.

STREET OF FACADES – SOKAK

Ana yoldan kolayca ulaşabileceğiniz amfi tiyatronun karşısındaki sokaklar…

MANSTIR

Petra bölgesinde Hazne’den sonra çok zorlu ve ağırlıklı tırmanmayla geçen bir parkur sonrası sizi bu büyük yorgunluk için ödüllendirmeye hazır bir şaheser.

Eğer ben yürüyemem, kondisyonum yetersiz diyorsanız kadim tarihin kadim ulaşım araçları olan katır ve atlar sizi almak için hazırlar.

Ben yorulmadım ayaktayım diyorsanız Manastır’dan Güneybatıya doğru ilerlerseniz Vadi Rum ve nefes kesen çöl manzarası sizi bekliyor.

“Harika !”

PETRA NIGHT

Açıkcası burası için hazırlıklı gitmediğim için istediğim fotoğrafları yakalayamadım. Bu kadar büyülü bir yere “gece” mum ışığında gitmek nasıl tarif edilir gerçekten bilmiyorum!

O yüzden burayla ilgili uzun uzun kelimeler kuramıyorum….

“Muhteşem! :)”

NATIONAL GEOGRAPHIC BELGESELİ

Eğer gitme kararı aldıysanız (Alın alın harika bir yer!) size güzel bir haberim var. Bu belgesel Petra’yı çok güzel anlatmış. Mutlaka izleyin! 🙂

İPUÇLARI

+ Petra’yı Google Streer View ile gezebilirsiniz.

+ Giriş ücreti, 50.00 JD (300 TL) şimdi bu fiyatı görünce biraz şok oldunuz farkındayım ama inanın her kuruşuna değecek bir kültür gezisi!

+ Kesinlikle araba kiralayın, çok rahat edersiniz. (Benzin çok pahalı.)

+ Çok fazla kontrol (çevirme) var. Ama Türkleri çok seviyorlar çok hızlı geçersiniz.

+ Yollar genel olarak çok kötü, sürekli set var.

+ Bu yazıda bilerek “Ürdün” ile ilgili çok bilgiye yer vermedim. Petra’nın büyüsü kaçasın istedim. Eğer gerçekten buraya özgü merak ettiklerin varsa bana her yerden ulaşabilirsin!

Fotoğraf: Lut Gölü!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir